Made with Pleatco Advanced Point Bonded Filtration Fabric enhanced with an exclusive antimicrobial agent infused into the filtration fabric itself. This technology inhibits the growth of dangerous microbes and provides continuous, durable and effective added protection for the lifetime of the product.
| Model | Quad D.E. 80 |
|---|---|
| Application | PacFab/Pentair |
| Length | 26-3/4" |
| Diameter | 6-1/4" |
| Square Footage | 20 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Mesh |
| H Part# | 17-175-2405 |
Related products
Waterway Topside Controls
$232.19
$481.65
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Sundance Topside Controls
$319.99
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Watkins Topside Controls
$142.03
Hydro-Quip Overlays
$123.49





