Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | CFR/CFT-200 |
|---|---|
| Application | Jacuzzi/Carvin |
| Length | 24" |
| Diameter | 9-15/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/16" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 5-13/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1388 |
Related products
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14





