Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Posi-Clear PXC-175, ProClean 175, StarClear Plus C-1750 |
|---|---|
| Application | Hayward, StaRite/Pentair, Waterway |
| Length | 28-3/16" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 175 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1337 |
Related products
ACC Overlays
$199.66
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
$481.65
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Waterway Topside Controls
$232.19
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Watkins Topside Controls
$469.22









