Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 3 ounce media.
| Model | ST-155 |
|---|---|
| Application | Harmsco |
| Length | 28-7/16" |
| Diameter | 7-3/4" |
| Square Footage | 155 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 2-5/8" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3-1/2" |
| Top Style | Female Pipe Thread (fpt) |
| Media Type | 3oz |
| H Part# | 17-175-2525 |
Related products
Spa Accessories
$310.69
ACC Overlays
$199.66
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Sundance Topside Controls
$330.25
Hydro-Quip Overlays
$123.49
$481.65
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06





