Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | Posi-Clear PXC-150, ProClean 150 2007-Prior |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair, Waterway |
| Length | 28-3/16" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 150 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-1700 |
Related products
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Waterway Topside Controls
$232.19
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Gecko Heating
$112.64
Sundance Circuit Boards
$915.79



