Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | Clearwater II 150sqft |
|---|---|
| Application | Waterway |
| Length | 23-1/4" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 150 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-1353PB |
Related products
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Sundance Topside Controls
$330.25
Spa Accessories
$310.69
Sundance Topside Controls
$319.99
ACC Overlays
$199.66
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
$483.37









