Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media and a quad pack.
| Model | Super StarClear C-5500 (4 Req), SwimClear C-5520 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 32-7/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 137 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1339-Q |
Related products
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Sundance Topside Controls
$330.25
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Sundance Topside Controls
$319.99
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Spa Accessories
$686.40
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39









