Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Posi-FloTX/TXR-135 (Stainless Only) |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 34-1/2" |
| Diameter | 8-11/16" |
| Square Footage | 135 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4-3/16" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4-3/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1690 |
Related products
Watkins Topside Controls
$469.22
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Sundance Circuit Boards
$915.79
Spa Accessories
$310.69
Sundance Topside Controls
$319.99
Gecko Heating
$94.51













