Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Length | 19" |
|---|---|
| Diameter | 8-1/2" |
| Square Footage | 130 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 2-1/2", 4-1/2" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 2-3/16"od |
| Top Style | Male Slip |
| Media Type | 4oz Reemay |
| H Part# | 17-175-4514 |
Related products
Spa Accessories
$310.69
Watkins Topside Controls
$469.22
ACC Overlays
$199.66
Sundance Circuit Boards
$915.79
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Spa Accessories
$686.40
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33













