Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | 125/500, Clean & Clear Plus 520 (Before 11/98), Quantum CM, RPM |
|---|---|
| Application | American Products/Pentair, PacFab/Pentair |
| Length | 26" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 125 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1052 |
Related products
Gecko Heating
$94.51
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Sundance Circuit Boards
$915.79
Waterway Topside Controls
$232.19
Watkins Topside Controls
$469.22
Watkins Topside Controls
$142.03
Gecko Heating
$112.64
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68



