Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Super StarClear C-4000 (4 Req), SwimClear C-4020 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 25-1/2" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 100 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-6020 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Watkins Topside Controls
$469.22
Sundance Topside Controls
$319.99
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
$481.65
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33





