Heavy duty plastic for a more durable basket.
Basket, Generic, SP1075/1075T/1076/1077 Skimmer, H/D | 27182-152-000
$48.12
27 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 27182-152-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Skimmer |
|---|---|
| Application Brand | Generic |
| Application Model | 1070 Series Auto-Skim |
| Basket Height | 5-1/2" |
| Bottom Outside Dimension | 6-3/4" |
| Top Inside Dimension | 6-1/2" |
| Top Outside Dimension | 7-1/16" |
| H Part# | 51-605-1310 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$10.48
Skimmer & Pump Baskets
$6.76
Skimmer & Pump Baskets
$28.23
Skimmer & Pump Baskets
$41.74
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM Purex/Pent Whisperflo Aquatron Intelliflo | 070387Z
$18.94
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
Skimmer & Pump Baskets
$19.53
Skimmer & Pump Baskets
$493.63






















