Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | CL340 |
|---|---|
| Application | Jandy Industries |
| Length | 27" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 85 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-6004 |
Related products
Sundance Circuit Boards
$915.79
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Watkins Topside Controls
$469.22
Spa Accessories
$310.69
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Watkins Topside Controls
$142.03
$483.37







