Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Super StarClear C-3000 (4 Req), SwimClear C-3020 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward, StaRite/Pentair |
| Length | 19-1/2" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 75 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-6018 |
Related products
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Spa Accessories
$310.69
$483.37
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80







