Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | Clean & Clear Plus 240, Quantum 240 |
|---|---|
| Application | American Products/Pentair, PacFab/Pentair |
| Length | 14-1/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 60 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-2115PB-Q |
Related products
Spa Accessories
$310.69
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Gecko Heating
$94.51
ACC Overlays
$199.66
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80











