Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area.
| Model | Clean & Clear Plus 240, Quantum 240 |
|---|---|
| Application | American Products/Pentair, PacFab/Pentair |
| Length | 14-1/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 60 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-2115-Q |
Related products
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Waterway Topside Controls
$232.19
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Gecko Heating
$112.64
$483.37
Sundance Topside Controls
$330.25
Sundance Topside Controls
$319.99









