Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media and a quad pack.
| Model | SwimClear C-2025 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 13-15/16" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 56 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1312-Q |
Related products
Sundance Topside Controls
$319.99
Waterway Topside Controls
$232.19
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Watkins Topside Controls
$142.03
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Gecko Heating
$112.64
Hydro-Quip Heaters
$571.01





