Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | CS200 |
|---|---|
| Application | Jandy Industries |
| Length | 33-1/8" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-3628PB |
Related products
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Sundance Circuit Boards
$915.79
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Spa Accessories
$310.69
$481.65
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Spa Accessories
$686.40









