Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | CFR/CFT-200 |
|---|---|
| Application | Jacuzzi/Carvin |
| Length | 24" |
| Diameter | 9-15/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/16" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 5-13/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1388 |
Related products
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Gecko Heating
$112.64
$483.37
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
ACC Overlays
$199.66
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91





