Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Sherlok 200 |
|---|---|
| Application | Jacuzzi/Carvin |
| Length | 29-13/16" |
| Diameter | 10" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6" |
| Bottom Style | Open |
| Top Style | Handle |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-2141 |
Related products
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
$483.37
Gecko Heating
$112.64
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Waterway Topside Controls
$232.19
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91



