Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | CL580 |
|---|---|
| Application | Jandy Industries |
| Length | 33" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 145 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-6008 |
Related products
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Gecko Heating
$112.64
Waterway Topside Controls
$232.19
Watkins Topside Controls
$142.03
Spa Accessories
$310.69
Sundance Topside Controls
$330.25
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14













