Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | Clean & Clear Plus 420 (After 11/98) |
|---|---|
| Application | PacFab/Pentair, Waterway |
| Length | 26-1/16" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 105 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-2124PB-Q |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Waterway Topside Controls
$232.19
$481.65
Gecko Heating
$112.64
Sundance Topside Controls
$319.99
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Watkins Topside Controls
$469.22
Spa Accessories
$310.69











