Caldera/Nordic/Gecko S-Class
Stainless steel 2-1/4" x 15" 4.0kW/230v replacement flow thru heater with aluminum ground bar, 1/8"npt pressure switch, (1) 10-32 x 1/2" stud. 2" tailpieces, split nuts and gaskets included. Pressure switch not included
Heater, FloThru, Gecko SClass Repl, 15″x2-1/4″, 230v, 4.0kW, Gen2 | 26-0800-5S-K
$161.90
26 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Voltage | 115v, 230v |
|---|---|
| Heater Application | Caldera, Gecko, Nordic |
| Housing Configuration | Straight |
| Heater Length | 15" |
| Kilowatts | 1.0kW, 4.0kW |
| Mounting Stud Type | Fixed |
| Heater Size | 2" |
| Lead End Terminal Location | 5-3/4" |
| Threaded Tap Orientation | 12 O`Clock |
| Sensor Stud Orientation | None |
| Threaded Tap Location | 9-7/8" From Leading End |
| H Part# | 46-355-3207 |
Related products
$483.37
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Sundance Topside Controls
$330.25
$481.65
ACC Overlays
$199.66
Sundance Topside Controls
$319.99









