Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Clearwater 100sqft |
|---|---|
| Application | Leisure Bay/Rec Whs, Rec Whs/Leisure Bay, Waterway |
| Length | 19-1/4" |
| Diameter | 10" |
| Square Footage | 100 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/16" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 5-15/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1927 |
Related products
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Waterway Topside Controls
$232.19
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
ACC Overlays
$199.66



