Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | 125/500, Clean & Clear Plus 520 (Before 11/98), Quantum CM, RPM |
|---|---|
| Application | American Products/Pentair, PacFab/Pentair |
| Length | 26" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 125 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1052 |
Related products
Waterway Topside Controls
$232.19
ACC Overlays
$199.66
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Gecko Heating
$94.51



