Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | SwimClear C-5025 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 32-7/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 131 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1338 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
ACC Overlays
$199.66
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Watkins Topside Controls
$142.03
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Sundance Circuit Boards
$915.79
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80







