Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Full Flow 200, Pro Edge 200sqft |
|---|---|
| Application | Jandy Industries, Waterco USA |
| Length | 17" |
| Diameter | 12-1/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3-1/16" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3-1/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-3620 |
Related products
Spa Accessories
$310.69
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Spa Accessories
$686.40
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Hydro-Quip Overlays
$123.49
ACC Overlays
$199.66
Waterway Topside Controls
$232.19
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39



