Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Posi-Flo II PTM-135 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 31-1/4" |
| Diameter | 8-11/16" |
| Square Footage | 137 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4-3/16" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4-3/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1691 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Watkins Topside Controls
$142.03
Spa Accessories
$686.40
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Waterway Topside Controls
$232.19
Sundance Topside Controls
$330.25
Gecko Heating
$94.51













