Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 3 ounce media.
| Model | ST-155 |
|---|---|
| Application | Harmsco |
| Length | 28-7/16" |
| Diameter | 7-3/4" |
| Square Footage | 155 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 2-5/8" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3-1/2" |
| Top Style | Female Pipe Thread (fpt) |
| Media Type | 3oz |
| H Part# | 17-175-2525 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Sundance Circuit Boards
$915.79
$483.37
Gecko Heating
$94.51
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Hydro-Quip Overlays
$123.49





