Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media and a quad pack.
| Model | Super StarClear C-5500 (4 Req), SwimClear C-5520 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 32-7/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 137 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1339-Q |
Related products
Gecko Heating
$112.64
Spa Accessories
$310.69
Sundance Topside Controls
$319.99
ACC Overlays
$199.66
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Spa Accessories
$686.40









