Made with Pleatco Advanced Point Bonded Filtration Fabric enhanced with an exclusive antimicrobial agent infused into the filtration fabric itself. This technology inhibits the growth of dangerous microbes and provides continuous, durable and effective added protection for the lifetime of the product.
| Model | Quad D.E. 100 |
|---|---|
| Application | PacFab/Pentair |
| Length | 32-3/4" |
| Diameter | 6-1/4" |
| Square Footage | 25 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Mesh |
| H Part# | 17-175-2410 |
Related products
Watkins Topside Controls
$469.22
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
$483.37
Sundance Topside Controls
$330.25
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
$481.65





