Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | Clearwater II 150sqft |
|---|---|
| Application | Waterway |
| Length | 23-1/4" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 150 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-1353PB |
Related products
$481.65
Gecko Heating
$94.51
Spa Accessories
$310.69
Waterway Topside Controls
$232.19
Sundance Topside Controls
$319.99
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Sundance Circuit Boards
$915.79









