Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S8M150 Outer System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 19-9/16" |
| Diameter | 20-1/8" |
| Square Footage | 259 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 14-3/8" |
| Bottom Style | Castle |
| Top Physical Dimension | 13-9/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1262 |
Related products
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Spa Accessories
$310.69
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Sundance Topside Controls
$330.25
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Watkins Topside Controls
$142.03





