Heavy duty plastic for a more durable basket.
Basket, Generic, SP1075/1075T/1076/1077 Skimmer, H/D | 27182-152-000
$48.12
27 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 27182-152-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Skimmer |
|---|---|
| Application Brand | Generic |
| Application Model | 1070 Series Auto-Skim |
| Basket Height | 5-1/2" |
| Bottom Outside Dimension | 6-3/4" |
| Top Inside Dimension | 6-1/2" |
| Top Outside Dimension | 7-1/16" |
| H Part# | 51-605-1310 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Rainbow/Pentair DDFM/DFML, OEM, Gray | R172661DG
$30.68
Skimmer & Pump Baskets
$21.45
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM, PacFab/Pentair SuperMax SuperFlo Pinnacle | 355667
$23.80
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
$28.23
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM AmProd/Pentair Admiral Tapered | 85014500
$49.98
Skimmer & Pump Baskets
$493.63



















